Стадион „Рамон Санчес Писхуан“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамон Санчес
Ла бонбоњера де Нервион
Место Севиља, Андалусија, Шпанија
Изграден 1955
Отворен 7 Септември 1958
Сопственик ФК Севиља
Архитект Џејмс Кокс/ Мануел Муноз Монастерио
Игра
Гледачи 42,500[1]

Рамон Санчес Писхуан Стадион (шпански: Estadio Ramón Sánchez Pizjuán; шпански изговор: [esˈtaðjo raˈmon ˈsantʃeθ piθˈxwan]) е фудбалски стадион во Севиља. Стадионот е домаќин на ФК Севиља. Тој беше, место каде што се одигра натпреварот од Лигата на Шампионите помеѓу Стеауа и ФК Барселона како и натпревари од Светското првенство во фудбал , полуфиналето помеѓу Германија и Франција.

Овој стадион содржи една единствена легенда: фудбалската репрезентација на Шпанија никогаш не загубила меѓународен натпревар на овој стадион. Во Европските натпреварувања, Севиља загуби само трипати дома; од АЗ во 2006-07 Купот на УЕФА во групната фаза, против ЦСКА Москва во 2009-10 УЕФА Лига на Шампиони и против Реал Бетис во 2013-14 во Лигата на Европа.

Стадионот има 42,500 седишта и бил изграден во 1957 година. Тој го замени Стадионот Нервион.

Прекарот на стадионот е "Ла Бонбоњера" (шпански изговор: [la βomboˈneɾa]; се однесуваат на стадионот Алберто Ј Армандо, домот на стадионот на Бока Јуниорс или "Ла Бонбонера де Нервион" се должи на Нервион соседството, каде што се наоѓа стадионот

Светско првенство во Шпанија 1982[уреди | уреди извор]

Стадионот беше една од локациите на Светското првенство во 1982 година, и се одржа на следните натпревари:

Дата Репрезентација 1 Резултат. Репрезентација 2 Групна фаза
14 Јуни 1982  Бразил 2–1  СССР Група 6 (Прв круг)
8 Јуни 1982  Западна Германија 3–3 (5–4 на пенали)  Франција Полуфинале
Рамон Санчес Писхуан Стадион во октомври 2015

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Хејсел Стадион
Брисел
Лига на Европа
Финале

1986
Наследник
Пратерстадион
Виена