Средносибирска Висорамнина

Координати: 68°0′0″N 95°0′0″E / 68.00000° СГШ; 95.00000° ИГД / 68.00000; 95.00000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Средносибирската Висорамнина од реката.
Средносибирска Висорамнина во рамките на Русија
Местоположба на Средносибирската Висорамнина во рамките на Русија

Средносибирска Висорамнина (руски: Среднесибирское плоскогорье, јакутски: Орто Сибиир хаптал хайалаах сирэ) — висорамнина која зафаќа една третина од Сибир[1], помеѓу реките Енисеј и Лена, на површина од 3,5 милиони квадратни километри. Се одликува со реско одделени површини на различна надморска височина. Највисоката точка е на венецот Путорана, кој се издига на висина од 1.701 м и, во најголем дел, продолжува на север од висорамнината. Јужно од неа се протегаат Источните Сајански и Бајкалските Планини. На исток, теренот се спушта во низински предели, каде живеат Јакутите.

Климата е континентална, со кратки топли лета и долги сурови зими. Речиси сета територија на висорамнината е прекриена со четинарски шуми, од кои најзастапен е аришот. Најголема река е Долна Тунгуска. Од особено значење е регионот Сибирски Трапови, кој изобилува со минералните ресурси како јаглен, железна руда, злато, платина, дијаманти и земен гас.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Central Siberian Plateau“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 2007-07-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

68°0′0″N 95°0′0″E / 68.00000° СГШ; 95.00000° ИГД / 68.00000; 95.00000