Средносибирска Висорамнина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Средносибирската Висорамнина од реката.
Средносибирска Висорамнина is located in Русија
Местоположба на Средносибирската Висорамнина во рамките на Русија

Средносибирска Висорамнина (руски: Среднесибирское плоскогорье, јакутски: Орто Сибиир хаптал хайалаах сирэ) — висорамнина која зафаќа една третина од Сибир[1], помеѓу реките Енисеј и Лена, на површина од 3,5 милиони квадратни километри. Се одликува со реско одделени површини на различна надморска височина. Највисоката точка е на венецот Путорана, кој се издига на висина од 1.701 м и, во најголем дел, продолжува на север од висорамнината. Јужно од неа се протегаат Источните Сајански и Бајкалските Планини. На исток, теренот се спушта во низински предели, каде живеат Јакутите.

Климата е континентална, со кратки топли лета и долги сурови зими. Речиси сета територија на висорамнината е прекриена со четинарски шуми, од кои најзастапен е аришот. Најголема река е Долна Тунгуска. Од особено значење е регионот Сибирски Трапови, кој изобилува со минералните ресурси како јаглен, железна руда, злато, платина, дијаманти и земен гас.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Central Siberian Plateau“. Encyclopædia Britannica. конс. 2007-07-13. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 68°0′0″N 95°0′0″E / 68.00000° СГШ; 95.00000° ИГД / 68.00000; 95.00000