Долна Тунгуска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 65°47′00″N 87°57′20″E / 65.78333° СГШ; 87.95556° ИГД / 65.78333; 87.95556

Долна Тунгуска Река
Нижняя Тунгуска
Река
Поглед кон реката
Притоки
 - десни Кочечум
Градови Туруканск, Тура, Ербогачен
Извор
 - место Средносибирска Висорамнина, Русија
Утока Енисеј
Должина 2.989 км
Слив 473.000 км2
Сливот Енисеј која што ја покажува и Долната Тунгуска Река
Сливот Енисеј која што ја покажува и Долната Тунгуска Река
Сливот Енисеј која што ја покажува и Долната Тунгуска Река

Долна Тунгуска Река (руски: Нижняя Тунгуска) е сибирска река и една од поголемите притоки на реката Енисеј. Се наоѓа во Иркутската област и Краснојарскиот крај.

За 2010 година била планирана изградба на голема Брана, која би поплавила 10.000 км2 локални низини.

Наводи[уреди | уреди извор]