Разлика помеѓу преработките на „Хитлерова младина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Менува: uk:Гітлерюгенд; козметички промени
с (Бот Менува: uk:Гітлер'югенд)
с (Бот Менува: uk:Гітлерюгенд; козметички промени)
'''Хитлерова младина''' ([[германски]]: Hitler-Jugend, скратено HJ) била паравоена организација на [[Нацистичка партија|Нацистичката партија]]. Постоела од [[1922]] до [[1945]] година. Хитлеровата младина е втората најстара паравоена нацистичка група, основана една година по [[СА]], организација создадена за истите цели, но за возрасни.
 
== Учење ==
[[СликаПодатотека:Hitlerjugend Allgemeine Flagge.svg|мини|лево|200п|Главното знаме на Хитлеровата младина]]
Хитлеровата младина била замислена да стане група на „[[Ариевска раса|ариевски суперлуѓе]]“ и била учена на [[антисемитизам]]. Првата цел била мотивирање на членовите да се борат верно за [[Трет рајх|Третиот рајх]]. Повеќе се работело на нивна физичка и воена обука, отколку на образование.
 
Членовите на Хитлеровата младина носеле униформи многу слични со оние на СА, со слични чинови и значки.
 
== Видете уште ==
* [[Нацистичка партија]]
* [[Нацистичка Германија]]
* [[СС]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.historyplace.com/worldwar2/hitleryouth/index.html За Хитлеровата младина на ''The History Place''] (англиски)
* [http://video.google.nl/videoplay?docid=3637173592318463128&q=Marsch+zum+F%C3%BChrer Пропаганден филм за ХЈ од триесеттите] (германски)
[[sv:Hitlerjugend]]
[[tr:Hitler Gençliği]]
[[uk:Гітлер'югендГітлерюгенд]]
[[zh:希特拉青年團]]

Прегледник