Разлика помеѓу преработките на „Едначење по звучност“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: nds-nl:Assimilasie (sproakleer))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Македонска фонетика и фонологија}}
Според звучноста согласките се делат на [[безвучни согласки|безвучни]], [[звучни согласки|звучни]] и [[сонатни согласки|сонатни]]. Безвучните и звучните согласки образуваат таканаречени [[корелативни парови]]. Секоја безвучна согласка, освен ''х'', има свој звучен парник. Тие парови се:
 

Прегледник