Специјалност (медицина): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Специјалност''' во [[медицина]]та е гранка на медицинската наука, за разлика од [[општа пракса|општата пракса]]. По завршувањето на [[медицинско школо]], [[лекар]]ите или [[хирург|хирурзите]] обично го продолжуваат своето [[медицинско образование]] во специфична специјалност на медицината преку комплетирање на повеќегодишна [[специјализација (медицина)|специјализација]]. Докторите кои се вклучуваат во определена медицинска специјалност се наречени специјализанти.
 
941.847

уредувања

Прегледник