Прејди на содржината

Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
* од скапоцените камења, [[рубин]]от
* Од небесните тела, [[Марс]]
 
==Видете исто така==
*[[Полска хералдика]]
*[[Боја (хералдика)|Хералдички бои]]
 
==Наводи==
*Brault, Gerard J. (1997). ''Early Blazon: Heraldic Terminology in the Twelfth and Thirteenth Centuries'', (2nd ed.). Woodbridge, UK: The Boydell Press. ISBN 0-85115-711-4.
{{reflist}}
 
==Видете исто така==
*[[Полска хералдика]]
*[[Боја (хералдика)|Хералдички бои]]