Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[ImageПодатотека:Heraldic_Shield_Gules.svg|right|122px|Црвена боја, колоритна и шпартана]]
[[Податотека:MacedoniaCoA1595.jpg|thumb|200px|[[Македонски лав|Земскиот грб на Македонија]] од 1595 г. со крунисан буен лав на црвено поле. Од[[грбовник]]от Корениќ-Неориќ]]
 
[[Image:Wapen Amsterdam.svg|thumb|122px|[[Штит (хералдика)|Штитот]] од [[грб на Амстердам|грбот на Амстердам]] со црвено [[поле (хералдика)|поле]]]]
 
Во [[хералдика]]та, '''црвената''' (меѓународно: ''gules'') е [[боја (хералдика)|боја]] која ѝ припаѓа на класата темни бои. Во графиката, оваа боја се прикажува со вертикални пруги, или обележана со кратенката '''Цр'''.

Прегледник