Баша (крал): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 69 бајти ,  пред 11 месец
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Baasha of Israel“)
 
сНема опис на уредувањето
'''Баша''' ({{Lang-he|בַּעְשָׁא}}) - третиот крал на северното израелитско Кралство Израил. Тој бил син на Ахија од племето Исахар. Приказната на Баша е раскажана во {{Bibleverse|1|Царевите|15:16-16:7|NIV}} .
 
== Владеење ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 {{Почетна кутија}}
{{S-hou|<small>[[Исахар (племе)|Племе Исахар]]<br>''Современ [[Јудејско Царство|крал на Јудеја]]:''</small> [[Аса (крал)|Аса]]||||}}
{{s-aft|after=[[Ила (крал)|Ила]]}}
{{s-end}}
{{Цареви на Израил и Јудеја}}
[[Категорија:Цареви на Израил]]

Прегледник