Труба: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
с (→‎Историски развој на трубата: Правописна исправка, replaced: предход → претход)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{викифицирање}}
 
'''ТрубатаТруба''' е лимен дувачки инструмент. Се состои од цилиндрична цевка, којашто завршува со корпус во форма на инка. Усникот е метален, а цевката е извиена неколкупати, се свири со помош на три вентили.
Трубата се употребувала и во предисториските цивилизации и времиња. Најстариот цртеж од труба е од Египет од II век пред новата ера, од времето на Тутанкамон. Исто така труба употребувале Евреите, Асирците, Римјаните и Грците. Трубата била ритуален и воен инструмент. Трубата во својот животен тек доживеала повеќе модификации, н денешниот облик го има од XV век, односно во Европа од XVI век.
 

Прегледник