Разлика помеѓу преработките на „Чикашки универзитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: во Јули → во јули
с (→‎Основање - 1910-тите години: Јазично подобрување, replaced: донатор → дарител)
с (→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: во Јули → во јули)
Со универзитетот во Чикаго владее универзитетски совет. Универзитетскиот совет го следи долгорочниот развој и плановите на универзитетот и раководи со обидите за собирање на средства и е составен од 50 членови вклучувајќи го и универзитетскиот претседател. Директно под претседателот се Деканот, четиринаесет подпретседатели (вклучувајќи ги и главниот финансиски директор, главниот директор за инвестиции, и деканот на студентите од универзитетот), директори на државната библиотека Аргон и Фермилеб, секретаријатот на универзитетот и студентскиот народен првобранител. Од Август 2009 година претседателот на одборот на директори е Ендрју Алпер и претседател на универзитетот е Роберт Зимер.
 
Универзитетското потпомагање е 11-то по големина помеѓу Американскиот образовни институциии системот на државните универзитети во 2008 година и во Јулијули 2010 година има вредност од 5.578 милијарди долари.
 
Академии

Прегледник