Тато, што правеше ти во Големата војна?: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: донесле → донеле)
сНема опис на уредувањето
{{italictitle}}
[[Податотека:Daddy,_what_did_You_do_in_the_Great_War%3F.jpg|мини|Постерот.]]
'''''Тато, што правеше ти во Големата војна?''' ''Бил постер за регрутирање војници од 1915 година. Бил објавен од Парламентарниот комитет за регрутирање, за да се охрабри влегувањето во [[Прва светска војна|Првата светска војна]] . Постерот ја покажува ќерката како му поставува прашање на нејзиниот татко: „Тато, што правеше ти во Големата војна?“
 
== Позадина ==
Имало обемна кампања за регрутирање во ВеликаОбединетото БританијаКралство за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]] . ВработувањетоПријавувањето за Првата светска војна било различно од претходните војни, со кои се борела редовната (професионална) армија војска. Самуел Хајнс пишувалнапишал дека војната се водела во такви размери што „овој пат ќе требало да има огромно регрутирање на луѓе како Тато“.<ref>{{Наведена книга|title=The Soldiers' Tale: Bearing Witness to a Modern War|last=Hynes|first=Samuel|date=1998-04-01|publisher=Penguin|isbn=978-1-101-19172-9}}</ref>
 
Во 1915 година имало 1,4 милиони нови доброволци, наспроти 1 милион во 1914 година. 2,4 милиони Британци, или приближно 30% од воени стари мажи, се пријавиле доброволно на воена служба. Научниците верувале дека „размерот и природата на регрутирање во ВеликаОбединетото БританијаКралство и Доминионите сугерирале на емоционалното вложување на нациите во војната“. Стефан АудоинОдоан-Рузо ( [[:fr:Stéphane Audoin-Rouzeau|fr]]) и Анет Бекер напишале дека кампањата за масовна пропаганда, вклучително и она што тие го опишувале како „пораки што предизвикуваат [[вина]] и брутални пораки“, како што се „Тато, што правеше ТИ во Големата војна?“ не биле единствениот фактор што придонеле за овие бројки за вработувањепријавување, пишувајќи дека регрутерите „брзо одлучиле дека користењето на најновите формиоблици на масовно рекламирање имало негативен ефект“.<ref>{{Наведена книга|title=14-18: Understanding the Great War|last=Audoin-Rouzeau|first=Stéphane|last2=Becker|first2=Annette|date=2014-12-23 декември 2014|publisher=Farrar, Straus and Giroux|isbn=978-1-4668-8778-7}}</ref>
 
Воените противници на тоа време го презирале постерот и неговата срамна порака. Роберт СмилиСмајли, лидерводач на шкотскиот синдикат, роден во Ирска, коосновачсоосновач на Шкотската лабуристичка партија и близок пријател на антивоениот активист Кир Харди, рекол дека неговиот одговор на прашањето за малото девојче во објавувачот ќе бил, „Се обидов да ја запрам крвавата работа, мое дете“.<ref>{{Наведена книга|url=https://archive.org/details/isbn_9780618758289/page/151|title=To End All Wars: a Story of Loyalty and Rebellion|last=Hochschild|first=Adam|date=2011|publisher=Houghton Mifflin Harcourt|isbn=978-0-618-75828-9|location=New York|page=[https://archive.org/details/isbn_9780618758289/page/151 151]|url-access=registration}}</ref>
 
== Поврзано ==
 
* [[Британска пропаганда за време на Првата светска војна]]
* [[Историја на Обединетото Кралство за време на Првата светска војна]]
* [[Лорд Киченер те посакува]]
* Регрутирање во британската армија за време на Првата светска војна
 
== Наводи ==

Прегледник