Вина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вина - чувство, односно емотивно искуство што се јавува кога некој верува или сфаќа дека ги погазил сопствените стандарди на однесување или ги прекршил универзалните морални стандарди и сноси значителна одговорност за тоа кршење.[1] Вината е тесно поврзана со концептот на каење и срам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Compare: „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2 May 2008. Посетено на 2008-01-01.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)