6 (број): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 192 бајти ,  пред 1 година
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Членување)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Природен број|број=6|македонски=шест|реден=шестти|делители=1,2,3,6|фактор=2х3|римски=VI|бин=110|хекс=6|окт=6|
околина=[[3 (број)|3]] [[4 (број)|4]] [[5 (број)|5]] '''6''' [[7 (број)|7]] [[8 (број)|8]] [[9 (број)|9]]}}
 
[[File:120px-Hexahedron-slowturn.gif|frame|left|[[Коцка]]та има 6 [[Страна (геометрија)|страни]]]]
'''6 (шест)''' е [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број<ref>[[Драган Димитровски]], [[Весна Манова – Ераковиќ]], [[Ѓорѓи Маркоски]]: ''Математика I'', [[УКИМ]], [[Скопје]], 2015, стр. 18.</ref> шта следи после бројот [[5 (број)|5]], а претходник е на бројот [[7 (број)|7]].
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Никулец}}

Прегледник