Прејди на содржината

Иван Шопов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 154 бајти ,  пред 2 години
ситна поправка
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(ситна поправка)
'''Иван Шопов''' ([[25 јули]] [[1987]], [[Скопје]], [[Македонија]]) е македонски [[писател]].
 
== Животопис ==
Иван Шопов е роден на [[25 јули]] [[1987]] година, во [[Скопје]]. Студирал на Катедрата за општа и компаративна книжевност на [[Филолошкиот факултет “Блаже„Блаже Конески”Конески“|Филолошкиот факултет]] [[Блаже Конески]] при [[Универзитет Св. Кирил и Методиј|Универзитетот Св. Кирил и Методиј]] во [[Скопје]].<ref name="ReferenceA">Иван Шопов, ''Азбука и залутани записи'', Скопје: Темплум, 2010.</ref> Иван Шопов работи како уредник во издавачката куќа [[Темплум]] од Скопје. Тој е сопруг на писателката [[Николина Андова Шопова]].
 
== Творештво ==
Иван Шопов е автор на две збирки раскази: [[Азбука и залутани записи]] (издание на „[[Темплум]], [[2010]]), за која ја добил првата награда на конкурсот [[Новите!]] во [[2010]] година, и [[Меше на годината]] (“Темплум”издание на „Темплум“, [[2012]]). НеговитеИсто така, неговите раскази и песни се објавени во неколку списанија.<ref name="ReferenceA"/>
 
==Наводи==