Разлика помеѓу преработките на „Чикашки универзитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: подржа → поддржа
с (→‎Основање - 1910-тите години: Исправка на име, replaced: Њу Мексико → Ново Мексико)
с (→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: подржа → поддржа)
Поглед од Фермилеб, една од научните истражувачки библиотеки во Универзитетот во Чикаго.
 
Универзитетот во Чикаго бил дом на некои од најважните експерименти и академски движења. Во економијата, Универзитетот одиграл значајна улога во обликувањето на идеите за слободен пазар, и е имењак со училиштето за економија во Чикаго, економската школа подржанаподдржана од Милтон Фридман и други економисти. Универзитетскиот оддел за социологија бил првиот независен оддел за социологија во САД, а од него се родила и школата за социологија во Чикаго. Во физиката, Универзитетот бил дел од Чикаго пајл – 1 (првата само спонзорирачка човечка направа, нуклеарната реакција од проектот Менхетен) или експериментот на Роберт Миликан кој го пресметал полнењето на електроните и развојот ја радиојаглеродот.
 
Луѓе

Прегледник