Разлика помеѓу преработките на „Муслимански свет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Главни деноминации: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè
с (→‎Историјат: Правописна исправка, replaced: Пиринејскиот полуостров → Пиринејскиот Полуостров using AWB)
с (→‎Главни деноминации: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè)
 
== Главни деноминации ==
 
Двете главни вероисповеди на исламот се сунитски и шиитски секти. Тие се разликуваат пред сесè на тоа како на животот на Умметот ("верници") треба да се регулирани, и улогата на имамот. Овие две главни разлики произлегуваат од разбирањето на кој хадис се да се толкува Кур `анот.
Малцинските шиитски верувања дека семејството на традициите на пророкот исклучиво треба да се следат, а мнозинството сунитски верувања во традицијата од придружници на пророкот и други обични луѓе да бидат следени. Најголемиот дел од муслиманите во светот, околу 85%, се сунити. Шиитите и други (Ибадијас-Исмаилс) го сочинуваат остатокот, околу 15% од целокупното муслиманско население. Меѓу земјите со шиитско мнозинство или значително население се Иран (80%), Азербејџан (85%), Ирак (60% -65%), Бахреин (60%), Кувајт (40%), Пакистан (25-33%) , Индија 25-31% од муслиманската популација и (3-4%) од целото население на Индија и на Либан (35-40%).Кхариските муслимани, кои се помалку познати, имаат своја тврдина во земјата на Оман која држи околу 75% од населението. Останатиот дел од населението е 15% шиитско а останатите се сунити.
 

Прегледник