Прејди на содржината

Десерт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
 
'''Десертот''' е еден вид храна која што се јаде после [[ручек]]от или [[вечера]]та. Десертот обично е слатка храна, како [[сладолед]], [[колач]]и, [[торта|торти]].
 
== Потекло на поимот ==
== Етимологија ==
Зборот десерт потекнува од францускиот збор „desservir“ (што значи да се исчисти масата) и негатива од латинскиот збор „servire“<ref>http://www.merriam-webster.com/dictionary/dessert</ref>.