Разлика помеѓу преработките на „Чикашки универзитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: стамбен → станбен (2), Стамбен → Станбен (2)
с (→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка using AWB)
с (→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: стамбен → станбен (2), Стамбен → Станбен (2))
Во минатата декада универзитетот започнал со проекти кои вределе милионски суми. Во 2008 година, Универзитетот во Чикаго објавил план за основање наМилтон Фридман Институтот. Институтот ќе чини околу 200 милиони долари и ќе ја заземе зградата на Чикаго Теолошката Семинарија. Некои членови на факултетот и студенти потпишале периција против овие планови. Во истата година, донаторот Дејвид Г. Бут донирал 300 милиони долари на универзитетската школа за бизнис Бут, која е најголем подарок во историјата на универзитетот и најголем подарок во кое било бизнис училиште. Во 2009 година, планирање или изградба на неколку нови згради, половина од кои чинеа 100 милиони долари или повеќе беа во тек.
 
Неодамнешна кампања од две милијарди долари му донесе дополнителни трошоци на кампусот, вклучувајќи го и свеченото откривање на Макс Палевски заедничкиот стамбенстанбен објект, СтамбениотСтанбениот хол во јужниот кампус, Жералд Ратлер спортскиот центар, нова болница и нова зграда за природни науки. Моменталните проекти во изградба вклучуваат: Џул и Гвен Кнап центарот за биомедецинско истражување, медецински истражувачки центар, како и дополнителни доградби на медецинскиот кампус при медецинскиот центар во Чикаго Универзитетот.
 
Кампуси
 
По 1940-тите универзитетскиот готски стил на кампусот започнал да дава и правци на модерни стилови. Во 1955 година, Ееро Саариен бил најмен за да развие втор главен план кој довел до изградба на згради северно и јужно од Мидвеј, вклучувајќи го и Лерд Бел правниот четириаголник (комплекс дизајниран од Саариен), серија на згради за уметност, зграда дизајнирана од Лудвиг Мие ван дер Рох за универзитетското училиште за општествена услужна администрација и Ренгестиен библиотеката најголемата зграда во кампусот, брутална структура дизајнирана од Волтер Нетч од фирма од Чикаго Скидмор, Оуинг и Мерил. Друг главен план, дизајниран во 1999 година и модернизиран во 2004 година, го изработил Жерард Радер спортскиот центар (2003 година), Макс Палевски
Заедничкиот стамбенстанбен објект (2001 година), СтамбениотСтанбениот хол во јужниот кампус, и објекти за јадење (2009 година), нова детска болница и други конструкции, проширувања и реставрација.
 
Страната на првиот столб на Чикаго е Државниот историски белег и е забележан од Хенри Мур, скулптура за нуклеарна енергија. Роби Хаус и Френк Лојд Рајт зградата е побарана од Универзитетот во 1963 година исто така е државен историски белег како што е и собата број 405 од Џорџ Херберт Џонс библиотеката каде Глен Т. Сибург и неговиот тим биле првите кои го изолирале плутониумот. Хичкок Хол, додипломска спална е во Државниот регистер на историски места.

Прегледник