Разлика помеѓу преработките на „Спиковски Водопади“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB
с (Јазична исправка, replaced: лоцирани → сместени using AWB)
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB)
Водопадите се сместени во месноста ''Валевичка Река'', како што пехчевци ја викаат Брегалница во тој дел, и се оддалечени од Пехчево од шест до десет километри. Иако долго време не била пропагирана нивната атрактивност, тие денес се достапни за вљубениците во природата и за туристите. До водопадите се изградени пешачки патеки кои ги сечат рекичките со малечки мовчиња, патокази, дрвени колиби и клупи за посетителите.
 
==Поврзано==
==Види уште==
*[[Хидрографија на Македонија]]
 

Прегледник