Сава Петровиќ Његош: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Хабзбу → Хабсбу (2) using AWB
с (→‎Биографија: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Хабзбу → Хабсбу (2) using AWB)
'''Сава Петровиќ Његош''' ([[18 јануари (родени)|18 јануари]] [[1702]] — [[9 март (починале)|9 март]] [[1782]]) бил црногорски владика и митрополит, втор владетел од динстијата [[Династија Петровиќ-Његош|Петровиќ-Његош]]. Го наследил владиката [[Данило I Петровиќ Његош|Данило I]] кој умрел на [[11 јануари (починале)|11 јануари]] 1735 година.
 
Во 1736 година, го помагал [[Руското царство]] и [[ХабзбуршкаХабсбуршка монархија|ХабзбуршкатаХабсбуршката монархија]] во нивната војна против [[Османлиско Царство|Османлиското Царство]]. Патувал во Русија. Царицата [[Елисавета (Русија)|Елисавета]] му издала грамота, во која биле пофалени Црногорците и било признато нивното јунаштво и заслуги за руската борба за ослободување на христијаните на истокот. По враќањето од Русија, во [[Пеќ]] го испратил својот внук митрополитот [[Василије Петровиќ Његош|Василије]], кој бил завладичен од патријархот Атанасиј.
 
Владиката Сава во текот на својот живот намал големо политичко значање и најчесто играл второстепена улога во историските случувања во [[Црна Гора]], секогаш бил потиснуван од влијателни лица.

Прегледник