Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 11 месец
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
 
'''Законодавната власт''' е една од трите власти. Главна задача на законодавната власт е донесување закони. Во системите со [[либерална демократија]] граѓаните на избори ги избираат своите претставници во законодавното тело и на таков начин ги овластуваат да донесуваат закони во нивно име. Законодавното тело може да биде [[Еднодомен систем|еднодомно]] или [[Дводомен систем|дводомно]].
 
Во [[Македонија]] носител на законодавната власт е [[Собрание на Македонија|Собранието на Македонија]].
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Извршна власт]]
* [[Судска власт]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Поделба на власта]]

Прегледник