Windows 7: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Windows 7''' ({{lang-frafr|''Windows sept''}}) е претпоследната верзија на [[Оперативен систем|оперативниот систем]] [[Microsoft Windows]], најпопуларен производ на корпорацијата [[Microsoft]] како дел од фамилијата Windows NT на оперативни системи. Оперативниот систем е направен за персонални компјутери, лап-топи, таблет персонални компјутери и медија центар персонални компјутери. Windows 7 е пуштен до произведувачите на хардвер и софтвер на 22 јули 2009, со што беше објавен и конечниот датум (22 октомври 2009) за офицјално пуштање во продажба на новиот оперативен систем. Исто така истиот датум се планира и за пуштање во продажба и на неговиот "колега" Windows Server 2008 R2 кој е наменет за сервери.
 
За разлика од својот претходник [[Windows Vista]] која внесе голем број на новости, Windows 7 има намера повеќе да се фокусира на компатибилноста, односно да биде компатибилен со што е можно повеќе хардвер и програми. Ново за овој оперативен систем е multi-touch технологијата, а исто така редизајнирана е и старт лентата.
260

уредувања

Прегледник