Разлика помеѓу преработките на „Припечене“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 2.291 бајт ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Генерал Тодоров (Петричко) на Припечене)
{{Инфокутија за селоМесто во Пиринска Македонија|Бугарија
|name = Припечене
| слика мапа=
|name_local = Генерал Тодоров
| име=Припечене
|image_skyline = General view of General Todorov.jpg
| општина=[[Општина Петрич]]
|caption_skyline = Поглед кон селото
| популација=
|city_flag =
| поштенски број=
|city_seal =
| надморска височина=
|nickname =
| географска широчина=
|image_map = {{ПолКарта
| географска должина=
| Пиринска Македонија
| веб=
| ширина =
| опис = <center>Местоположба на Припечене во [[Општина Петрич]] и [[Благоевград (област)|Благоевградската област]]</center>
| релјефна =
| натпис = Припечене
| натпис_гол =
| положба =
| позадина =
| бележник =
| бележник_гол =
| врска =
| ГШ_степ = 41| ГШ_мин = 28| ГШ_прав = N
| ГД_степ = 23| ГД_мин = 16| ГД_прав = E
}}
|map_caption = Местоположба во областа
'''Припечене''' или ''Припечено''<ref>[http://www.promacedonia.org/adzh/adzh_posleslov.htm Ангел Джонев, Македония в железопътната политика на България (1878–1918 г.)]</ref> (од 1984 г. офиц. '''Генерал Тодоров'''<ref>Указ № 3147/обн. 28.10.1984 г.</ref>) — село во [[Општина Петрич]].
|lat_deg = 41
|lat_min = 28
|lon_deg = 23
|lon_min = 16
|elevation_min =
|elevation = 96
|elevation_max =
|periph =
|periphunit = [[Благоевград (област)|Благоевградска област]]
|prefec =
|municipality = [[Општина Петрич|Петрич]]
|municunit = Петрич
|established_c =
|established_m =
|districts =
|mayor =
|party =
|since =
|population_as_of = 2015
|population = 639
|area = 9134
|population_metro =
|area_metro =
|population_urban =
|area_urban =
|population_village =
|area_village =
|pop_municipality =
|area_municipality =
|pop_municunit =
|area_municunit =
|pop_community =
|area_community =
|postal_code = 2873
|area_code = 074207
|licence =
|website =
}}
'''Припечене'''<ref>[http://www.promacedonia.org/adzh/adzh_posleslov.htm Ангел Джонев, Македония в железопътната политика на България (1878–1918 г.)]</ref> ({{lang-bg|Генерал Тодоров}} од [[1984]]<ref>Указ № 3147/обн. 28.10.1984 г.</ref>) — [[село]] во [[Петричко]], [[Пиринска Македонија]], денес во општината [[Петрич (општина)|Петрич]] на [[Благоевград (област)|Благоевградската област]], југозападна Бугарија.
 
[[Податотека:Struma2.JPG|мини|Реката Струма во регионот на селото]]
[[Податотека:Rock Church "St. Panteleimon" near General Todorov.jpg|мини|Црквата „Св. Пантелејмон“]]
 
== Географиja и местоположба ==
 
Селото Припечене се наоѓа на 18 километри североисточно од [[Петрич]]. Селото се наоѓа на надморска висина од 96 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 9.134 км<sup>2</sup>, во Петричко-санданската котлина. Реката Струма тече 500 метри западно од селото, а месноста Кожух е оддалечена околу еден километар во истиот правец. Селото е важна железничка станица по линијата Кулата - Софија.
 
== Историja ==
===Османлиско царство===
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
{{ПМ-гео-никулец}}
{{Општина Петрич}}
 
[[Категорија:Општина Петрич]]
[[Категорија:Села во Пиринска Македонија]]

Прегледник