Грета Гервиг: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема опис на уредувањето
'''Грета Селест Гервиг'''<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.youtube.com/watch?v=QJE_r2UrYLo|title=Noah Baumbach & Greta Gerwig – Personal Palace Cinemas Introduction|date=August 13, 2015|publisher=[[Palace Cinemas (Central Europe)|Palace Cinemas]]|accessdate=May 7, 2018}}</ref> родена на 4 август, 1983 година) - американска актерка и режисер. Таа најпрво го привлекла вниманието откако работела и се појавувала во неколку филмови за глупости . <ref name="Bunbury">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.smh.com.au/entertainment/movies/real-to-reel-the-rise-of-mumblecore-20130719-2q8rr.html|title=Real to reel: The rise of 'mumblecore'|last=Bunbury|first=Stephanie|date=July 19, 2013|work=[[The Sydney Morning Herald]]|accessdate=January 9, 2018}}</ref> <ref name="Sweetheart">{{Наведена мрежна страница|url=http://nymag.com/movies/features/64475/|title=Sweetheart of Early-Adult Angst|last=Larocca|first=Amy|date=March 7, 2010|work=[[New York (magazine)|New York Magazine]]|accessdate=January 9, 2018}}</ref> Помеѓу 2006 и 2009 година, таа се појавила во голем број филмови од Џон Сванберг, од кои некои заедно ги напишала или заедно ги режирала , вклучувајќи ја и ''Хана ги зема скалите'' (2007) и ''Ноќи и викенди'' (2008). <ref name="Georgia">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.straight.com/movies/393071/mumblecore-queen-greta-gerwig-laughs-last-frances-ha|title=Mumblecore queen Greta Gerwig laughs last in Frances Ha|last=Eisner|first=Ken|date=June 20, 2013|work=[[The Georgia Straight]]|accessdate=January 9, 2018}}</ref>
 
Од раните 2010-ти, Гервиг соработувала со нејзиниот партнер Ноа Баумбах на неколку филмови, меѓу кои и ''Гринберг'' (2010), ''Франсис Ха'' (2012), за што доби номинација за [[Награди Златен глобус|Златен глобус]], и ''andубовницаЉубовница Америка'' (2015). Таа се појавила и во филмовите ''Дамселс во дистрес'' (2011), ''[[На Рим, со љубов (филм)|На Рим со љубов]]'' (2012), ''Планот на Меги'' (2015), ''[[Џеки (филм од 2016)|Џеки]]'' (2016) и ''[[Жени на дваесеттиот век (филм)|Жени од 20 век]]'' (2016). <ref name="Thompson">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.indiewire.com/2016/12/20th-century-women-best-actress-mike-mills-annette-bening-greta-gerwig-1201761301/|title='20th Century Women': How Mike Mills Empowered Annette Bening and Greta Gerwig|last=Thompson|first=Anne|date=December 21, 2016|publisher=[[IndieWire]]|accessdate=March 2, 2018}}</ref> <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://deadline.com/2016/12/la-la-land-grabs-massive-12-nominations-to-lead-all-movies-in-critics-choice-awards-1201862593/|title='La La Land' Grabs Massive 12 Nominations To Lead All Movies In Critics' Choice Awards|last=Hammond|first=Pete|date=December 1, 2016|work=[[Deadline Hollywood]]|accessdate=December 1, 2016}}</ref>
 
Соло режиски вложувања на Гервиг беа најмладите филмови ''Лејди птица'' (2017) и ''Мали жени'' (2019), и двајцата заработиле номинации за [[Оскар за најдобар филм]]. За поранешна, таа добила [[Филмска награда на академијата на САД|Оскар]] номинации за [[Оскар за најдобар режисер|најдобра режија]] и најдобро оригинално сценарио . <ref name="Gonzalez">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.cnn.com/2018/01/23/entertainment/greta-gerwig-lady-bird-oscar-nomination/index.html|title=Greta Gerwig's 'Lady Bird' best director nomination is a huge deal|last=Gonzalez|first=Sandra|date=February 26, 2018|publisher=[[CNN]]|accessdate=March 2, 2018}}</ref> За втората, таа била номинирана за Оскар за најдобро адаптирано сценарио.
Гервиг била родена во [[Сакраменто|Сакраменто, Калифорнија]] и израсната во соседството Ривер Парк. <ref name="Hubler">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.sacbee.com/opinion/opn-columns-blogs/shawn-hubler/article69510342.html|title=Will someone help Greta Gerwig make her ode to Sacramento?|last=Hubler|first=Shawn|date=April 2, 2016|work=[[The Sacramento Bee]]|accessdate=January 20, 2020}}</ref> Таа е ќерка на Кристин (н.е. Сауер), медицинска сестра на Об-Гин и Гордон Гервиг, која работела за кредитна унија на заеми за мали деловни активности. <ref name="Smallwood">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nytimes.com/2017/11/01/magazine/greta-gerwigs-radical-confidence.html|title=Greta Gerwig's Radical Confidence|last=Smallwood|first=Christine|date=November 1, 2017|work=[[The New York Times]]|issn=0362-4331|accessdate=November 1, 2017}}</ref> Таа е близу до нејзините родители и тие настапуваат во ''Франсис Ха'' како родители на нејзиниот лик. Таа има постар брат, пејзаж архитект и сестра, менаџер во Комисијата за еднакви можности за вработување.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.vanityfair.com/hollywood/2014/09/greta-gerwig-eden-the-humbling|title=Greta Gerwig Is Sorry Her Little Brother Didn't Get to Watch ''How I Met Your Dad''|date=September 7, 2014|work=[[Vanity Fair (magazine)|Vanity Fair]]|accessdate=September 7, 2014}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/greta-gerwig-the-queen-of-lowbudget-cinema-is-breaking-into-the-mainstream-with-her-role-in-arthur-2267216.html|title=Greta Gerwig: The queen of low-budget cinema is breaking into the mainstream with her role in Arthur|last=Adams|first=Guy|date=April 16, 2011|work=[[The Independent]]|accessdate=May 24, 2013}}</ref> Гервиг има германско, ирско и англиско потекло.
 
Гервиг била одгледан унитарнунитарен универзалист . <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.uuworld.org/ideas/articles/289465.shtml|title=Greta Gerwig, UU film star|last=Littleton|first=Cynthia|date=August 15, 2013|work=[[The Christian Register|UU World]]|accessdate=August 20, 2013}}</ref> Таа присуствувала во Средното училиште Св. Францис, католичко училиште за девојчиња во Сакраменто и дипломирала во 2002 година. <ref name="Smallwood">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nytimes.com/2017/11/01/magazine/greta-gerwigs-radical-confidence.html|title=Greta Gerwig's Radical Confidence|last=Smallwood|first=Christine|date=November 1, 2017|work=[[The New York Times]]|issn=0362-4331|accessdate=November 1, 2017}}</ref> <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.stfrancishs.org/page/the-arts/alumnae-in-the-arts|title=St. Francis Catholic High School Alumnae in the Arts|archive-url=https://web.archive.org/web/20180618075950/https://www.stfrancishs.org/page/the-arts/alumnae-in-the-arts|archive-date=June 18, 2018|accessdate=February 10, 2018}}</ref> Таа се опишала себеси како „интензивно дете“. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://ca.movies.yahoo.com/blogs/the-reel-breakdown/rome-love-star-greta-gerwig-wild-woody-allen-214237354.html|title='To Rome With Love' star Greta Gerwig is wild about Woody Allen — just read her high school yearbook|last=Adams|first=Thelma|date=June 22, 2012|publisher=[[Yahoo! Movies]]|accessdate=January 19, 2013}}</ref> <ref name="Brockes">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.theguardian.com/film/2013/jul/13/greta-gerwig-frances-ha|title=Greta Gerwig: daydream believer|last=Brockes|first=Emma|date=July 13, 2013|work=[[The Guardian]]|accessdate=July 16, 2013}}</ref> Гервиг покажала ран интерес за танц и подоцна се зафатила со натпреварувачко [[мечување]], но морала да се повлече делумно поради високите трошоци. <ref name="NPR2017">{{Наведени вести|url=https://www.npr.org/transcripts/564579012?storyId=564579012?storyId=564579012|title=Greta Gerwig Explores Mother-Daughter Love (And Angst) In 'Lady Bird'|last=Gross|first=Terry|date=November 16, 2017|access-date=January 25, 2020}}</ref> Таа имала намера да заврши диплома за музички театар во [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]], но завршила да дипломира на колеџ Барнард со диплома за англиски јазик и филозофија. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.hannahtakesthestairs.com/cast.html|title=Hannah Takes The Stairs|accessdate=February 21, 2015}}</ref> Надвор од наставата, таа настапила во Универзитетот Колумбија, Варсис Шоу со Кејт Мекинон . <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.college.columbia.edu/cct/spring14/cover_story0|title=Varsity Show Endears and Endures &#124; Columbia College Today|last=Vinciguerra|first=Thomas|date=Spring 2014|publisher=[[Columbia University]]|accessdate=January 31, 2017}}</ref>
 
== Наводи ==
Анонимен корисник

Прегледник