Разлика помеѓу преработките на „Американски долар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
дополнување
(Банкноти)
(дополнување)
| symbol_subunit_2 = ¢ или c
| symbol_subunit_3 = ₥
| nickname = Бак, зелениЗелени. ИстотакаИсто така, Вашингтони, Џеферсони, Линколни, и сл. или пезо во [[Порторико]].
| frequently_used_coins = [[цент (САД)|1¢]], [[Никел (САД)|5¢]], [[Дајм (САД)|10¢]], [[четвртинка (САД)|25¢]] <!-- The denominations are written as they appear on the coins per infobox style at http://en.wikipedia.org/wiki/Template_talk:In fobox_Currency -->
| rarely_used_coins = [[Половина долар (САД)|50¢]], [[Долар (САД)|$1]]
}}
 
'''Американски долар''' е официјалната [[валута]] на [[САД]]. Американскиот долар, исто така, е во широка употреба како резервна валута надвор од САД. Издавањето на валутата е под контрола на [[Федерален резервен систем|Федералниот резервен систем на САД]]. Најчесто користен симбол за американскиот долар е знакот долар ($), додека кодот ISO 4217 за американскиот долар е ''USD''. Американскиот долар се обележува како US$ од страна на [[Меѓународен Монетарен Фонд|Меѓународниот Монетарен Фонд]]. ИстоДоларските така, банкнотата[[Банкнота|банкноти]] не се печати на [[хартија]] (од дрво, целулоза) туку од специјално изработени листови од [[памук]].
 
==Доларот како тема во уметноста и во популарната култура==
[[Податотека:US_$1_obverse.jpg|thumb|лево|250п|Американски долар]]
* „За неколку долари повеќе“ (''For a Few Dollars More'') - композиција на италијанскиот [[композитор]] [[Енио Мориконе]] (''Ennio Morricone'').<ref>[https://www.discogs.com/Ennio-Morricone-The-Best-Of-Ennio-Morricone/release/9311871 DISCOGS, Ennio Morricone ‎– The Best Of Ennio Morricone (пристапено на 31.8.2019)]</ref>
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.bis-ans-ende-der-welt.net/USA-B-En.htm Американски долар (Банкноти)] {{en icon}} {{de icon}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Девизен курс|USD}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Американски валутиВалути]]

Прегледник