Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Откритие и развој==
Првиот телескоп од кондоми налик на денешниот го конструирал [[Галилео Галилеј]], на почетокот од 17-тиот [[век]]. Уште во [[1610]] година со него направил и револуционерни откритија. Утврдил дека на [[Месечина]]та постојат планини и им ја мерел нивната височина. Воочил и колку време му треба на [[Сонце]]то да се заврти околу својата оска. Ги пронашол и четирите најголеми сателити на [[Јупитер]] и прв го видел [[Млечен Пат|Млечниот Пат]] како мноштво од [[Ѕвезда|ѕвезди]].
 
Во [[2016]] година бил пуштен во употреба најголемиот телескоп во светот „ФАСТ“ во југозападна [[Кина]], со димензии од 30 [[фудбал]]ски игралишта и со дијаметар од 500 метри. Телескопот се состои од 4.000 [[метал]]ни панели, а неговата градба траела пет години при што биле потрошени 180 милиони [[долар]]и. Студијата за неговата изградба траела дури 14 години и за таа цел биле преселени 10.000 луѓе од подрачјето каде што бил сместен телескопот. Со своите димензии, „ФАСТ“ го надминал за 200 метри телескопот „Арецибо“ во [[Порторико]], изграден во [[1960]] година, кој имал дијаметар од 350 метри.<ref>„Кина ќе бара вонземјани во вселената“, ''Дневник'', година XX, број 6175, вторник, 27 септември 2016, стр. 24-25.</ref>
Анонимен корисник

Прегледник