Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.563 бајти ,  пред 3 години
 
Охос дел Саладо има два врва, еден во [[Аргентина]], а другиот во [[Чиле]] (границата меѓу двете земји поминува меѓу двата врва). Разликата во височината на двата врвови е помала од 1 метар.
 
== Наслов ==
Охос дел Саладо е популарна планина за обиди да се достигне највисоката надморска височина на копнeно возило.
 
Моменталната рекордна висина за возило со четири тркала била поставена на [[21 април]] [[2007]] од страна на чилеанското дуо Гонзало Браво и Едуардо Каналес Моја. Достигнувајќи 6,688 метри надморска височина со модифициран Сузуки Самураи, дуото го победил претходниот рекорд од 6,646 метри кој бил поставен на [[13 март]] [[2007]] од германецот Матијас Јешке.
 
Јешке моментално го држи рекордот за висока надморска височина за камиони достигнувајќи висина од 6,675 метри (21,899 стапки) со камионот „Мерцедес-Бенц Зетрос“ на [[6 март]] [[2015]] година. Ова е исто така светски рекорд за дизел мотор.
 
На [[19 април]] [[2015]] чилеанецот Џанфранко Бјанки достигнал надморска височина од 6.472 метри со ''Suzuki RMZ 450'', поставувајќи го рекордот на надморска височина за мотоцикл.

Прегледник