Ледник

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Глечер)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ледник или глечер — голема маса мраз која во вид на мразни јазици, струја или река под влијание на сопствената тежина бавно се движи и по тлото. Ледниците се образуваат во областите над снежната граница.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Ледник