Разлика помеѓу преработките на „Саед Џалили“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 53 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ru:Джалили, Саид)
с
[[Image:saeed_jalili.jpg|thumb|десно|200п|Саед Џалили]]
'''Саед Џалили''' ([[фарси]] -سعید جلیلی) е роден во [[1956]] во [[Мешхед]], [[Иран]]. Тој е ирански [[државник]] и [[секратар]] на [[Виш совет за национална безбедност на Иран|Вишиот совет за национална безбедност]] на [[Иран]] од [[20 октомври]] [[2007]]). пред тоа секретар беше [[Али Лариџани]].
 
Завршил на техеранскиот[[Техерански универзитет|Техеранскиот науниверзитет имамот„Имам СадикСадик“]] и е доктор по [[философија]] во областа [[Политологија]]. За време на [[Иранско-ирачка војна|Иранско-ирачката војна]] служел во '''Гардата на Исламската револуција'''. Бил и главен администратор во [[Висок раководител на Иран|високото раководство]], а и '''заменик министер за надворешни работи''' во одделот за [[Европа]] и [[Америка]].
 
 

Прегледник