Разлика помеѓу преработките на „Ени Џамп Канон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.450 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Научник
{{внимание}}
|name = Ени Џамп Канон<br /><small>Annie Jump Cannon</small>
{{викификација}}
|box_width =
|image = Annie Jump Cannon 1922 Portrait.jpg
|image_width =
|caption = Ени Џамп Канон во 1922
|birth_date =
|birth_place = [[Довер, Делавер|Довер]], [[Делавер]], [[САД]<ref>Reynolds, p. 18</ref>
|death_date = {{death date and age|1941|4|13|1863|12|11}}
|death_place = [[Кембриџ, Масачусетс|Кембриџ]], [[Масачусетс]], САД
|residence =
|citizenship =
|nationality = Американско
|ethnicity =
|field =
|work_institutions =
|alma_mater = [[Колеџ Велсли]], [[Коле Весли]] (Академија Вилмингтон), [[Колеџ Редклиф]]
|doctoral_advisor =
|doctoral_students =
|known_for = [[Ѕвездена класификација]]
|influences = [[Сара Францис Витинг]], американска физичарска и астроном
|influenced =
|prizes = [[Медал Хенри Дрејпер]] (1931)
|religion =
|footnotes =
}}
 
'''Ени Џамп Канон''' била амерички[[Американци|американски]] [[астроном]] позната по создавањето на [[ѕвездена класификација|ѕвездената класификација]]. Тоа бил прв сериозен чекор да се класифицираат голем број [[Ѕвезда|ѕвезди]] по нивната [[температура]].
 
==Биографија==
Ени е родена во [[Довер, Делавер|Довер]] во [[САД]]. Била најастара од трите сестри. Татко иѝ Вилсон се занимавал со градење бродови а мајка и Мери била домаќинка на куќата. Таа прва ја нанаучила учила ениЕни за [[Соѕвездие|соѕвездијата]]. Ени патела од [[грозница|грозници]], што подоцна во текот на животот го изгубила слухот[[слух]]от. Таа никогаш немала сопруг и деца.
 
Ени била студент, апосебноа посебно и иделаодела [[математика]]та. 1808 година повикана е во колеџот во Масачусетс каде што студирала [[физика]] и [[астрономија]]. Во 1884 дипломирала и се вратила во својата куќа во [[Делавер]]. Ени исто така се занимавала со [[Фотографија|фотографии]]. Во 1892 тргнала на пат пово [[Европа]] дасо бицел фотографирала разни сцеисцени, кога се вратила во САД нејзините најубави фотографии биле објавени во една од денешни најчитаниразни магазинисписанија.
 
== Наводи ==

Прегледник