Јаш: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 28 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Јаши“)
 
Нема опис на уредувањето
{{во изработка}}
'''Јаши '''или '''Јаш '''<span class="cx-segment" data-segmentid="97">- еден од најзначајните градови во [[Романија]]. </span><span class="cx-segment" data-segmentid="99">Градот се наоѓа во северо-источниот дел на земјата, во историската покраина[[Молдавија (регион)| Молдавија]]. Јаш </span><span class="cx-segment" data-segmentid="101">е административен центар на истоимената област Јаши и културен и стопанствен центар на [[Молдавија (регион)|Молдавија (Романија)]]. </span>
 

Прегледник