Понтиј Пилат: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замена на Image:Munkacsy_-_christ_before_pilate.jpg со Image:Munkacsy_-_Christ_in_front_of_Pilate.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Замена на Image:Munkacsy_-_christ_before_pilate.jpg со Image:Munkacsy_-_Christ_in_front_of_Pilate.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Munkacsy - christChrist beforein pilatefront of Pilate.jpg|thumb|250п|"Христос пред Пилат", слика од Михај Мункачи (1881)]]
'''Пилат Понтиј''' ([[латински јазик|латински]]: ''Pontius Pilatus'', [[грчки јазик|грчки]]: ''Πόντιος Πιλάτος'') бил управител на римската провинција [[Јудеја]] во периодот од [[26]]-[[36]] година, во времето на царувањето на импереторот [[Тибериј]]. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]] и [[Јосиф Флавиј]] (познатт евреиски историчар и писател), Пилат Понтиски го осудил [[Исус Христос]] на смрт.
 

Прегледник