Разлика помеѓу преработките на „Луго“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Луго има површина од 329,78 км² и население од 97.635 жители (2010). За првпат во шпаско време градот се споменува во [[1 век п.н.е.]] [[УНЕСКО]] во 1985 година, стариот дел од градот го вклулчил во списокот на светско наследство.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Луго (покраина)]]
[[Категорија:Свети градови]]

Прегледник