Прејди на содржината

Свети Јоаким Осоговски: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
'''Свети Јоаким Осоговски''' е еден од македонските светители, кој се подвижувал во [[Македонија]] во XI век. Според преданието, бил соподвижник на светите [[Преподобен Прохор Пчински|Прохор Пчински]], [[Свети Гаврил Лесновски|Гаврил Лесновски]] и [[Јован Рилски]].
 
== Житие ==
 
Житието не посочува од каде дошол Јоаким во Осогово. Биографот забележал "светителот се устреми како многу светла ѕвезда од запад кон исток и пристигнал во Осоговските планини и пустини".
 
Св. Јоаким бил соподвижник на светите [[Преподобен Прохор Пчински|Прохор Пчински]], Гаврил Лесновски и Јован Рилски. Тие еднаш решиле да се разделат и својот пат да го продолжат осаменички. Така светиот Јоаким се нашол во подножјето на Осоговските планини. Тој се нашол во селото Градец, кај Паланка Криворечна. Бил примен во домот на некој благочестив болјар. Во разговорот со болјарот, светиот го прашал дали некаде низ Осогово има место погодно за подвизување. Тој му одговорил дека во планината е опасно, но во падините има место каде имало некоја пештера покрај реката Скупица. Свети Јоаким се заблагодарил и се упатил кон тоа место. Тој бил восхитен од подвизите на свети Игнатиј Антиохиски Богоносец, па затоа бил спремен за секакви услови : глад, жед, студ и други различни непријатности. Неговата блажена цел била што побргу да го заврши овој живот и да го добие вечното Царство. Така тој се подвизувал до својот крај.