Свети Јован Рилски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јован Рилски)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Јован Рилски
Икона на Јован Рилски.
Роден(а) 876,
Починал(а) 18 август 946
Почитуван(а) во Бугарија
Слава 19 октомври[1]

Св. Јован Рилски Чудотворец (бугарски: Свети Иван Рилски Чудотворец ) — бугарски светец. Тој се смета за покровител на бугарскиот народ, патрон и основач на најголемиот манастир во Бугарија - Рилскиот манастир, но и за Патронот на бугарските будители[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]