Разлика помеѓу преработките на „Планински масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Šar Mountains, view from the Republic of Macedonia.jpg|мини|десно|250п300п|Поглед на масивот [[Шара]] во северозападна [[Македонија]].]]
'''Планински масив''' или само '''масив'''<ref>{{дрмј|масив|масив}}</ref> — место на [[Земјина кора|Земјината кора]] со истакнати [[расед]]и или набори. При [[тектоника на плочите|поместувањето на Земјината кора]], масивот ја задржува внатрешната структура, а се поместува во целина. Поимот се однесува и на група [[планина|планини]] сочинетисоставени со ваква образба.
 
Во [[планинарство]]то и [[алпинизам|алпинизмот]], под „масив“ се подразбира главната маса на некоја поединечна планина. Масивот е помала составна единица на кората од [[тектонска плоча|тектонската плоча]] и во [[геоморфологија]]та се смета за четврта движечка сила по големина.<ref>Allen, 2008, Time scales of tectonic landscapes and their sediment routing systems, Geol. Soc. Lon. Sp. Pub., v. 296, стр. 7–28.</ref>

Прегледник