Разлика помеѓу преработките на „Права“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:lineline.jpg|310px|thumb|Приказ на отсечка како дел од права]]
[[Image:Linear functions2.PNG|290px|thumb|Три прави — зелената и сината се со иста косина, додека црвената и зелената се сечат во иста оска Y]]
'''Права''' е бесширинска, бескрајно [[должина|долга]], совршено права линија, на која лежат [[бесконечност|бесконечно]] многу точки. Во [[Евклидова геометрија|Евклидовата геометрија]] низ било кои две [[Точка (геометрија)|точки]] поминува точно една права. ПРаватаПравата е најкратка [[врска]] помеѓу две точки.
 
Во две димензии, две прави можат да бидат [[Паралелност|паралелни]], што значи дека не можат да се сретнат, или пак да се [[пресек на прави|сечат]] во една и само една точка. Во три или повеќе димензии, правите можат да бидат и [[вкрстени прави|вкрестени]], што значи дека не се среќаваат, но и не дефинираат рамнина. Две различни [[рамнина|рамнини]] се сечат во највеќе една права. Три или повеќе точки кои лежат на една права се нарекуваат ''колинеарни''.

Прегледник