Јохан Тарчуловски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 787 бајти ,  пред 9 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
== Биографија ==
 
Основното образование Јохан Тарчуловски goго zavr[ilзавршил во Основното училисте Петар Здравковски Пенко. Средното образование го продолжил во земёделското средно уцилисте Брака Миладиновци. По завршувањето на средното училиште во 1993 до 1994 година заминал на отслужување на воениот рок во касарната Илинден во [[Скопје]]. Во 2004 година се запишал на студии на Правниот Факултет на ФОН.
 
Јохан е член на ВМРО-ДПМНЕ и член на првиот иницијативен одбор за формирање на унија на млади сили на ВМРО- ДПМНЕ. Во 1993 станал Претседател на УМС на ВМРО- ДПМНЕ за општина Чаир. По победата на ВМРО- ДПМНЕ во [[1998]] година стапил во обезбедувањето на премиерот [[Љубчо Георгиевски]]. Во 1999 година на лично барање на претседателот [[Борис Трајковски]] станал лично обезбедување. На оваа функција се задржал до смртта на претседателот.
 
Бил екстрадиран во [[Хаг]] на [[16 март]] [[2005]] година. Обвинителниот акт во случајот „Љуботен“ се покренала на [[15 март]] [[2005]] година, а јавната расправа започнала на [[16 август]] [[2007]] година.<ref>''Обвинителен акт против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, 15 март 2005, изменет и дополнет на 2 ноември 2005 (http://un.org.icty)''</ref>

Прегледник