Соња Тарчуловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Соња Тарчуловска
Соња Тарчуловска (десно) на пречекот на сопругот Јохан во Македонија
Соња Тарчуловска (десно) на пречекот на сопругот Јохан во Македонија
Биографски податоци
Родено имеСоња
Роден(а)19 септември 1978
Занимањапејач

Соња Тарчуловска (Величкова) е македонска фолк пејачка од Скопје, Македонија. Таа е родена на 19 септември 1978 во Штип, Македонија. Нејзината музичка кариера започнала во 1994 година. Нејзиното прво ЦД е насловено “Весела Девојка”. Подоцна е објавена песната „Ден по ден“ и „Во бело“. Соња Тарчуловска имала концерти низ Европа, Соединетите Американски Држави и Австралија пеејќи за македонците кои што живеат таму.

Таа е мажена за Јохан Тарчуловски и имаат три деца, Мелани, Младен и Jоана.

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Во бело 2001 Томато Продукција
Звер и жена - -
Студена - -
Врати се - -
Играј сестро 2006 -
Ватрена 2007 Деан Миличевиќ
Предавници и јунаци 2011 -
Добредојде 2013 BOX PRODUCTION