Бобовидни: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 128 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
==Распределба==
Бобовидните се [[коспомолитизам (биологија)|космополитски]] ред растенија, со исклучок на тоа што во северниот дел на [[умерена клима|северниот умерен појас]] добро распространета е само фамилијата Глушини од Бобовите.<ref>{{цмс|last = Стивенс|first = П.Ф.|title = [[Група за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија|Филогенија на скриеносемениците]]|publisher = Ботаничка градина - Мисури|date = 7 мај 2006|url = http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/| accessdate = 20 ноември 2006}} {{en}}</ref>
 
==Галерија==

Прегледник