Разлика помеѓу преработките на „NGC 700“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3.843 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if +{{subst:#if)
(Automated import of articles)
 
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if +{{subst:#if))
|привиден сјај Ч=15,6
|површински сјај=13,9
|привидни димензии={{#if: 0,8|0,8' x|}} {{#if: 0,7|0,7'|{{#if: 0,8|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Вилијам Парсонс]]
|датум на откривање=[[12 октомври]] [[1855]]
|алтернативни ознаки=CGCG 522-30{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 700''' е [[леќеста галаксија]] во соѕвездието [[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
{{#if: CGCG 522-30|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 700 се споменува и како CGCG 522-30{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Вилијам Парсонс|Објектот е откриен на [[12 октомври]] [[1855]] година од страна на [[Вилијам Парсонс]]{{#if: рефлекторски телескоп|, со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 700 е од видот S0.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 14,6|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,6 mag{{#if: 15,6|, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag{{#if: 13,9|, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 15,6|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,6 mag{{#if: 13,9|, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] 13,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 13,9|[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува 13,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 0,8|{{#if: 0,7|NGC 700 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.|NGC 700 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.}}|{{#if: 0,7|NGC 700 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,7'.}}|}}{{#if: 0,8|{{#if: 14,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,9|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 0,8|{{#if: 14,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,9|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: 1 h 52 m 16,8 s|Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 1 h 52 m 16,8 s{{#if: + 36° 2' 12"|, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 36° 2' 12".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: + 36° 2' 12"|Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува + 36° 2' 12".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: |[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од °.|}}{{#if: |{{#if: 14,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 0,8|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 700 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 6928. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 92; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 2319. {{#if: 1225|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1225.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
== Користена литература ==
{{#if: Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)|== Користена литература ==
* Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)|}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник