Разлика помеѓу преработките на „Климент Џеров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 32 бајти ,  пред 10 години
с
врска
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име=Климент Џеров| портрет=| опис=бугарски генерал | род...)
 
с (врска)
Во 1915 година е назначен за командант на 21<sup>-и</sup> пешадиски средногорски полк и со полкот, полковник Џеров учествува во Првата светска војна на [[Македонски воен театар|Македонскиот воен театар]] и се бори во [[Страцин]], [[Куманово]], [[Криволак]].
 
Полковник Климент Џеров загинува на 3 декември 1916 година во [[Битка на свиокот на Црна|Битката во свиокот на реката Црна]]. Произведен е во чин генерал-мајор посмртно.
 
Генерал мајор Џеров е татко на четири деца.<ref>[http://www.focus-news.net/?id=n1146750 Информационна агенция „Фокус“, Родолюбци от Македония намериха гроба на генерал Климент Джеров на Завоя на Черна, 13 март 2009.]</ref>
5.612

уредувања

Прегледник