Разлика помеѓу преработките на „Илири“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 64 бајти ,  пред 8 години
хфгхф
(хфгхф)
 
Илирите ја одржувале својата држава сѐ до крајот на 3 век п.н.е. кога [[Стар Рим|Римјаните]] за да го спречат гусарството на Илирите кои го попречувале слободното одвивање на трговијата на римските морепловци-трговци и во римско-илирските војни [[229]]-[[228]] година п.н.е. и [[219]] г.п.н.е. биле поразени и изгубиле голем дел од територијата која потпаднала под римска власт. Последен илирски крал бил [[Гентиј]] којшто дури склучил и сојузништво со последниот македонски крал [[Персеј]], но сепак и двајцата биле поразени од Римјаните.
И да им ја ебам мамата на илирите!!!
 
 
Илирите располагале со културни обележја, обичаи и верувања. Тие верувале во [[задгробен живот]], а исто така ги толкувале и природните појави како желби на нивните богови. Најпознати богови биле [[Видасус]], [[Магла (бог)|Магла]], [[Биндус]] и др. Илирите исто така имале и свој јазик, но со потпаѓањето под римска власт настапил период на [[романизација]], па постепено започнале да го прифаќаат [[Латински јазик|латинскиот јазик]], а својот јазик постепено го изгубиле.
Анонимен корисник

Прегледник