Разлика помеѓу преработките на „Европска асоцијација за слободна трговија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
== Историја на членството ==
 
Првите земји-членки на ЕСТАЕOСТ(Европска организација за слободна трговија ) биле [[Обединетото Кралство]], [[Данска]], [[Норвешка]], [[Шведска]], [[Австрија]], [[Швајцарија]] и [[Португалија]].
 
[[Финска]] стана придружен член во [[1961]] година (целосен член постана во [[1986]]), додека [[Исланд]] се приклучи во [[1970]]. Обединетото Кралство и Данска се приклучија кон Европската Заедница во [[1973]] година (заедно со [[Ирска]]), со што тие престанаа да бидат членови на ЕСТА. Португалија исто така ја напушти оваа организација поради нејзиното приклучување кон Европската Заедница во [[1986]]. Лихтенштајн се придружи во [[1991]] (претходно неговите интереси во ЕСТА беа претставувани од Швајцарија). На крај, Австрија, Шведска и Финска се приклучија кон Европската Заедница во [[1995]] година и престанаа да бидат членови на ЕСТА.
Анонимен корисник

Прегледник