Персиско писмо: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Persian alphabet}}
:''Ова е статија за современата персиска азбука. За други писма со кои се пишувал персискиот јазик, видете: [[Писма за персиски јазик]].''
{{Persian language}}
Писмото кое се употребува во [[Перскиски јазик|персискиот јазик]] е модификација на [[Арапска азбука|арапската азбука]], со додатни четири букви. На персиски буквите се изговараат поинаку отколку на арапски. За нијанса модифициран облик на оваа азбука се користи за [[урду]]. Следниве се 32-те букви на персиската азбука.

Прегледник