Српско-бугарска војна: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Војна
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|војна= <span style="font-size: medium;">Српско-бугарска војна
{{внимание}}
|дел=
|дел=
|слика=[[Слика:Pirot Pobeda.jpg|300п]]
|за слика=''Воведувањето на бугарската војска во [[Пирот]]''
|време= [[14. Ноември]] - [[28. Ноември]], [[1885]]
|место= [[Бугарија]],[[Србија]]
|предизвика=
|територија=
|резултат= Победа Бугарске
|земја1=<center>{{flagicon|Bulgaria|size=50px}}<br>[[Бугарска|Кнежевина Бугарска]]
|земја2=<center>{{flagicon|Serbia|1882|size=50px}}<br>[[Краљевина Србија]]
|командант1=
|командант2=
|сила1=око 60.000 до краја рата
|сила2=~60.000
|загуби1=771 мртов<br>4232 повредени
|загуби2=746 мртов<br>4570 повредени
}}
 
'''Српско-бугарската војна''' започнува на [[14 ноември]] [[1885]] година, кога кралството [[Србија]], нездоволно од обединувањето на кнежевството Бугарија со автономната област [[Источна Румелија]], и објавува војна на [[Бугарија]]. Војната завршува со пораз на српската армија и нејзино безусловно капитулирање. Победата во војната за Бугарија значи потврдување на суверенитетот над Источна Румелија.
 
29

уредувања

Прегледник