Прејди на содржината

Специјалност (медицина): Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ms:Pakar perubatan)
с (Бот: козметички промени)
'''Специјалност''' во [[медицина]]та е гранка на медицинската наука, за разлика од [[општа пракса|општата пракса]]. По завршувањето на [[медицинско школо]], [[лекар]]ите или [[хирург|хирурзите]] обично го продолжуваат своето [[медицинско образование]] во специфична специјалност на медицината преку комплетирање на повеќегодишна [[специјализација (медицина)|специјализација]]. Докторите кои се вклучуваат во определена медицинска специјалност се наречени специјализанти.
 
<br />
{{Медицина-специјалност-никулец}}
<br />
{{Медицина}}
 
941.847

уредувања