Софи Џенџембер Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софи Џенџембер Андерсон

Софи Џенџембер (Париз, 1823 - Фалмут, 10 март 1903 година ) била британски уметник родена во Франција, специјализирана за сликање деца и жени, главно во руралните области.

Биографија[уреди | уреди извор]

Софи се родила во Париз како ќерка на францускиот уметник и архитект Чарлс Антон Колумбус Џенџембра и неговата англиска сопруга Хаберт. Како дете, таа живеела во Париз, каде што нејзиниот татко работел со различни уметници. Таа имала двајца браќа, Филип и Хенри. На седумнаесет години се заинтересирала за сликање кога запознала патувачки сликар. Отпрвин била самоук, но во 1843 г. почнала да учи сликарство на портрети кај Шарл де Стибен . Набргу откако ги започнала студиите, заминала во Русија каде запознала многу жени уметници и стекнала искуство.

Избегнувајќи ја револуцијата, во 1848 година, целото нејзино семејство ја напуштило Франција и заминало во Соединетите држави. Прво се населиле во Синсинати, Охајо, каде што го запознала и нејзиниот иден сопруг, уметникот Волтер Андерсон. Таа ја одржала својата прва изложба во 1849 година во галеријата Western Art Union. Таму таа изложила портрети и британски пејзажи насликани во масло на платно, како и три дела кои го прикажуваат Лондон во викторијанската ера.[1]

Во 1854 година. Софи се преселила во Лондон со нејзиниот сопруг Волтер. Нејзиното дело, под наслов Една американска потрошувачка кошница, беше изложено во 1855 година. во друштво на британски уметници. Делото беше особено пофалено за композицијата во сликата и беше изложено и на Кралската академија. Таа исто така изложувала во Уметничката асоцијација во Питсбург во 1859 година и 1860 година, како и на Националната академија за дизајн во 1863 година.

Поради здравствени проблеми со нејзиниот сопруг, таа се преселила од Лондон, каде што дошла во 1863 година, на островот Капри во 1871. Местото многу им одговарало, тие имале куќа со градина, а Капри било уметничка колонија во тоа време каде што создавале многу уметници како Фредерик Лејтон, Волтер Мек Морен, Џон Сингер Сангтон, Едвард Александра Сене и Џин Берен. Софи почнала да црта во италијански и неокласичен стил, особено портрети на жени и деца. Помеѓу 1878 и 1887 година, таа изложувала во галеријата Гросвенор. Тие двајца подоцна се преселиле во Англија во 1894 година, живееле и работеле во Фалмут и изложувале во Лондон.[2]

Софи починала на 10 март 1903 година во куќа во Фалмут и била погребана таму.

Софи Андерсон била првата жена сликарка чие дело било купено од државна институција. Нејзиното сликарство на Елена од 1871 купена е од корпорацијата Ливерпул. Во 2008 година нејзината слика „Без прошетка“ денеска е продадена по светски рекордна цена од еден милион фунти.[3]

Колекции[уреди | уреди извор]

Делата на Софи Андерсон се во следните збирки:

 • Наполитанско момче, масло на платно, музеј и уметничка галерија, Лестершир
 • Неаполска девојка, уметничка галерија и музеј Лестершир
 • Девојката со цвеќињата на Капри и неаполската девојка, уметничка галерија и музеј Расел-Котс, Бурнемут
 • Карл Линакус, 1858 година, Кралските ботанички градини, Кју
 • Елена 1870 година, уметничка галерија Вокер, Ливерпул
 • Посвоени девојчиња во капелата на болницата Нахочад, болницата Нахочад, Лондон [4]
 • Луси Гудман, 1849 година, приватна колекција [5]
 • Портрет на Сузана Ричардс 1850 година, колекција Невил-Страс, езерото Мери, Флорида [6]
 • Детска книга со приказни, уметничка галерија во Бирмингем [4]
 • Неапол, уметничка галерија Еткинсон, Ланкашир
 • Канари и Шехерезад, уметничка галерија и музеј Волсал, Стафордшир [4]
 • Песна и деца во шумата, уметничка галерија Вулверхемптон, Стафордшир [4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Wolf, Paul L. (2010). Hector Berlioz and Other Famous Artists with Opium Abuse. Basel: KARGER. стр. 84–91.
 2. „Софи Џенџембр Андерсон - биографија“, The Famous People. Посетено на 20. априла 2014.
 3. „Софи Џенџембр Андерсон“, Cornwall artists index. Посетено на 20. априла 2014.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име SA BBC.
 5. Софи Андерсон, Истраживачка институција за информационе системе Смитсониан, Посетено на 20. априла 2014.
 6. Софи Џенџембр Андерсон, Истраживачка институција за информационе системе Смитсониан, Посетено на 20. априла 2014.