Соколарска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Соколарска парохија — македонска православна парохија под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Кочани и е со седиште во селото Соколарци во црквата „Св. Константин и Елена“. Во составот на ова парохија се селата: Чешиново, Ново Селани и Жиганци.[1]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списикот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Константин и Елена“ Соколарци 1848
(главна парохиска црква)
Камбанарија црква Св. Константин и Елена - Соколарци.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Соколарци Црква Св. Ѓорѓи - Соколарци.jpg
Црква „Св. Петка“ Соколарци
Црква „Св. Димитриј“ Чешиново 1996
Црква „Св. Петка“ Ново Селани 1981
Црква „Св. Недела“ Жиганци

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Postolovski, Goran (2013) Historical Aspect of Bregalnitza Dioceses. Masters thesis, University Goce Delcev Shtip.